Visibility V / V
Very handsome and powerful northern lights. The weather is clear and chosen by the moonlight. Pictures of the yard from Teno beach.
Desktop version of the site
Show the mobile version
Site development by the Skywarden team and E. Bruus.
© 2011- 2023 Ursa Astronomical Association. All rights reserved.
Privacy policy
No niin, sitä on taas kävästy pihalla! :) Voi että on mahtavat kuvat! Ja minä jaksan aina vaan ihastella noita maisemiakin.
Minäkin katselin eilen ennusteita, jotka kirkuivat tulipunaisina. Näin pohjoistaivaalla vähän kaarta ja säteitä ja aloin odotella hienoa näytöstä, jota kannattaisi mennä pihalle kuvaamaan. Mutta ne vähäisetkin revontulet hävisivät äkkiä, ja minulla jäi pihareissu tekemättä. On se vaan eri asia asua Tenojoen rannassa, kuin Oulujokisuistossa... :D
Timelapse esitys ois kuvista. Mitenkä onnistuis tänne laittaa?
Skaalaa timelapse johonkin järkevään resoluutioon (esim. 300 pistettä leveä) ja tallenna gif-muodossa.
Taivaanvahti syö animoituja giffejä, mutta kannattaa toki katsoa että koko pysyy järjevissä mitoissa, esim. alle 5 Mt. Tämäkin voi mobiiliverkon yli selattuna olla pienoinen jötkäle.
Taivaanvahti huolii liikkuvaa kuvaa animoituna gif:inä. Muut videomuodot voi tarjoilla linkkinä (esim. Youtubeen, Vimeoon tms. videonjakopalveluun).
Odotan innolla animaatiota näin komeista tulista!
Kirkkaasti maaliskuun repoannin parhaimmisstoa. Toivottavasti animaatiokin onnistuu.
Latasin yotubenn. Täältä löytyy.
https://www.youtube.com/watch?v=0lIx_Vjxr1Q&feature=em-upload_owner
Oi että komeat liehut - upea video!
Onpa uljaat roihut! Huippu timelase! kuinka pitkä valotus ja intervalli?
Kiitos kommenteista!
Valotus 0,8 sekuntia kahden sekunnin välein. Tuo esitys on noin tunnin kuvausajalta. Videosta voi huomata kuinka valo revontulien voimakkuuden mukaan lumenpinnalla muuttuu, vaikka nuo repostet ei olleet aivan kirkkimpia.